18 marca 2023 roku odbył się finał XXIV Międzywojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Ludowej im. Wacława Tuwalskiego. Jego współorganizatorami byli: Zespół Placówek Oświatowych, Zespół Szkół Rolniczych, Towarzystwo Regionalne im. Wacława Tuwalskiego,  Gminny Ośrodek Kultury i Sportu, Koło Gospodyń Wiejskich – w Woli Osowińskiej oraz  Biuro Wojewódzkiego Ośrodka Kultury-Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

Po uroczystym powitaniu gości przez prowadzących – Panią Ilonę Sikorską-Korgol – Wicedyrektora Zespołu Placówek Oświatowych w Woli Osowińskiej i Zuzannę Zając – uczennicę klasy VIII oraz Panią Krystynę Kożuch – Prezesa Towarzystwa Regionalnego recytatorzy wraz z opiekunami udali się do poszczególnych klas. Przesłuchania odbywały się w trzech grupach. Klasy I-III oceniało jury w składzie: Monika Poziemska, Julia Długołęcka, Grażyna Kratiuk, klasy IV – VI: Ewelina Barwińska-Mazur, Maria Długołęcka-Pietrzak, Małgorzata Górna, w kategorii klasy VII – VIII, szkoły ponadpodstawowe i dorośli: Dominika Trykacz, Artur Sępoch,  Jolanta Gnas-Zienkiewicz. Naszą szkołę reprezentowali: w kategorii najmłodszej uczennica klasy II – Pola Sokołowska, w kategorii klas IV – VI: uczennice klasy IV – Magdalena Sekut i Małgorzata Zając, uczniowie klasy V – Piotr Bujak, Marcin Latkowski, Izabela Obroślak, Alicja Zając, Oskar Zając, uczniowie klasy VI – Kacper Osial i Mateusz Skowron; w kategorii klas VII-VIII uczennice klasy VIII – Zuzanna Mateusiak i Natalia Zając. Należy też wspomnieć, że uczennica klasy IV – Weronika Chamioło, która bardzo dobrze zaprezentowała się podczas eliminacji szkolnych, z powodu choroby nie uczestniczyła w przesłuchaniu finałowym.

Po wysłuchaniu recytacji jury wręczyło podziękowania wszystkim uczestnikom. Każdy otrzymał też słodki prezent: uczestnicy – ciasteczka, a komisja – miodek.  Podczas prac komisji nad wyłonieniem laureatów uczestnicy z opiekunami i zaproszeni goście udali się na stołówkę, by zjeść regionalne potrawy: kapustę z grochem i kartoflaki z soczewicą.

Na hali odbył się także kiermasz sztuki ludowej, na którym można było zakupić różne ozdoby wielkanocne, ale też zobaczyć, jak są wykonywane. Stroiki i kartki wielkanocne oraz ciasteczka rozprowadzały również przedstawicielki Szkolnego Koła Wolontariuszy: Zuzanna Mazurek i Paulina Zając, w ramach akcji „Twój Dar dla Hospicjum”.

Ostatnia część programu rozpoczęła się od przemówień gospodarzy: Pani Doroty Latkowskiej pełniącej obowiązki Dyrektora Zespołu Placówek Oświatowych oraz Pani Beaty Żurawskiej-Polkowskiej – Dyrektora Zespołu Szkół Rolniczych. Powitały one: Pana Michała Nowackiego – Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Woli Osowińskiej, Panią Alinę Kryjak – Sołtysa Woli Osowińskiej i Panią Hannę Gołoś – emerytowaną nauczycielkę historii. Następnie w Koncercie Laureatów zaprezentowali się wytypowani przez jurorów recytatorzy. Po duchowej uczcie przyszła kolej na wręczenie dyplomów i nagród książkowych najlepszym recytatorom. Specjalne nagrody – słodkie upominki – otrzymały dwie uczestniczki konkursu – najmłodsza i najstarsza.

Na zakończenie prowadzący podziękowali uczestnikom i instruktorom za przygotowanie oraz udział w konkursie, a wszystkim za współpracę. Następnie zaprosiły do udziału w kolejnej edycji.

Wśród nagrodzonych znalazły się uczennice z naszej szkoły: Zuzanna Mateusiak, która zajęła III miejsce i Natalia Zając, która otrzymała wyróżnienie.

Gratulujemy nagrodzonym, dziękujemy wszystkim uczniom naszej szkoły, którzy wzięli udział w konkursie i życzymy dalszych sukcesów.

                                                                                               Małgorzata Caban

Linki