W dniu 12 października 2022r. uczniowie klas IV- VIII naszej szkoły wyruszyli na dwudniową wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Była ona współfinansowana  przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu „Poznaj Polskę”. Opiekunami wycieczki były panie: Ilona Sikorska-Korgol, Barbara Zdunek, Monika Jędrzejkiewicz, Ewa Morawik i Elżbieta Kozieł.

Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy było miasto Opatów, położone nad niewielką rzeką Opatówką, wypływającą z niedalekich Gór Świętokrzyskich. To miasteczko ma swój podziemny świat, jakby drugie stare miasto schowane pod ziemią. Labirynt lochów, których małą część zamieniono na trasę turystyczną. Z tego miasteczka pojechaliśmy do Huty Szklanej, gdzie podziwialiśmy piękno przyrody Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Byliśmy na Łysej Górze (594 m n.p.m.), drugim pod względem wysokości szczycie tych gór. To miejsce zwane jest też Świętym Krzyżem i ma wyjątkowe znaczenie, bowiem w klasztorze na ołtarzu znajdują się relikwie drzewa krzyża świętego, na którym miał umrzeć Jezus Chrystus. Zobaczyliśmy ekspozycje w Muzeum Misyjnym, a następnie poszliśmy ścieżką dydaktyczną na gołoborza – rumowiska skalne na północnym stoku Łysej Góry. Stamtąd wędrowaliśmy dalej wśród szumu buków i jodeł do autokaru.

Następnie pojechaliśmy do Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Świętej Katarzynie, gdzie poszerzyliśmy wiedzę z geologii, dowiedzieliśmy się o powstawaniu minerałów, ich wykorzystaniu w różnych dziedzinach oraz o tajnikach sztuki szlifierskiej. Tutaj też uczniowie zakupili pamiątki w postaci biżuterii oraz „magicznych” ozdobnych kamieni. Po zwiedzeniu wyruszyliśmy na obiadokolację i zakwaterowaliśmy się w hotelu w Bodzentynie.

Drugiego dnia po sytym śniadaniu pojechaliśmy do Kielc. Tam spacerowaliśmy  i zwiedzaliśmy Rynek, główny deptak (ul. Sienkiewicza), Kadzielnię – wzgórze zbudowane ze skał wapiennych, dawny kamieniołom z licznymi jaskiniami i rezerwat przyrody. Pod opieką pani przewodnik podążyliśmy bezpieczną trasą turystyczną o długości 140 metrów. A po wyjściu z jaskiń podziwialiśmy piękny naturalny krajobraz. Po drodze mijaliśmy szereg atrakcji: zobaczyliśmy Skałkę Geologów, przechodziliśmy obok bramy amfiteatru, schodów prowadzących do górnej stacji tyrolki oraz tarasu, spod którego wypływa wodospad.

Następnie udaliśmy się na Wzgórze Zamkowe, na którym znajdują się Katedra p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i oryginalny XVII wieczny Pałac Biskupów Krakowskich. Stamtąd pojechaliśmy do Chęcin na obiad i zwiedzanie ruin Zamku Królewskiego, a śmiałkowie weszli na wysoką wieżę widokową, skąd podziwiali piękny widok na Świętokrzyski Park Narodowy. O tej porze roku krajobraz nas bardzo urzekał swoimi jesiennymi barwami. Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu Chęcińskim. Obejrzeliśmy wystawę „Człowiek- niezwykła maszyna”, podejmującą zagadnienia związane z budową i funkcjami życiowymi człowieka. W Centrum da Vinci uczniowie poznali tajniki ludzkiego organizmu, korzystając z interaktywnych stanowisk, przeznaczonych do aktywnego i inspirującego wypoczynku. Odwiedzając Chęciny, zobaczyliśmy dwie wyjątkowe atrakcje, którymi były: majestatyczny Zamek Królewski, pamiętający czasy Władysława Łokietka i mieszczące się w pobliskim Podzamczu centrum nauki – symboliczne połączenie tradycji z nowoczesnością.

W drodze powrotnej zajechaliśmy jeszcze do  Mc Donalda, by około godziny 21.30 wrócić do domów.

Dowiedzieliśmy się wiele o historii Gór Świętokrzyskich, o legendach i podaniach z nimi związanych. Przepiękne widoki Świętokrzyskiego Parku Narodowego, przy sprzyjającej aurze, dały nam wiele wrażeń i przeżyć. Idealna pogoda oraz magia i urok otaczających wzniesień sprawiły, że chętnie powspominamy miejsca, które zwiedziliśmy na fotografiach. Polecamy każdemu, kto lubi aktywnie wypoczywać. Te góry są piękne.

Barbara Zdunek

Linki