Takie hasło-zadanie przyświeca działalności Towarzystwa Regionalnego im. Wacława Tuwalskiego w Woli Osowińskiej  i realizowane jest na różne sposoby, z których najważniejszym jest prowadzenie muzeum z bogatą ekspozycją dawnych narzędzi, sprzętów, wytworów sztuki ludowej, fotografii, dokumentów, itp.

W minioną sobotę – 2 grudnia – w muzeum zorganizowaliśmy pokazy ginących zawodów i czynności, które nasi przodkowie wykonywali w okresie zimowym. Młodzież miała okazję przyjrzeć się np. robieniu mioteł, grabi, przędzeniu na kołowrotku, tkaniu na krosnach, praniu na tarze, maglowaniu, robieniu na drutach i szydełkiem, haftowaniu. Większość pokazów odbywała się w kuchni, przy rozgrzanym piecu, więc nie mogło zabraknąć  podpłomyków pieczonych na rozgrzanych fajerkach, drożdżowego placka, kapusty z grochem czy kartoflaków z soczewicą.

Pokazy, dofinansowane przez Gminę Borki, przygotowali: Krystyna Sałata, Zofia Toczyńska, Krystyna Kucio, Iwona Kolasik, Grażyna Listosz, Zdzisław Skowron, Izabela Kożuch, Lucyna Skowron.  Wśród obserwatorów byli uczniowie naszej szkoły Piotr Bujak i Oskar Zając oraz niezawodne harcerki  – Emilia Chudowolska i Lena Małaszuk ze swoją drużynową Mileną Latoch-Malesą. Państwo Monika Gołoś i Jacek Karczmarz zarejestrowali wydarzenie aparatem fotograficznym i kamerą.

Wszystkim serdecznie dziękujemy!

                       Krystyna Kożuch – prezes Towarzystwa Regionalnego im. W. Tuwalskiego  w Woli Osowińskiej

Linki