W niedzielę 29 maja br. w Dęblinie odbyła się uroczystość z okazji zakończenia roku obchodów 100-lecia Chorągwi Lubelskiej oraz wręczenia nowego sztandaru. W wydarzeniu wzięło udział blisko 400 harcerzy i harcerek.

Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w Kościele pw. Świętego Piusa V Papieża. Następnie wszyscy uczestnicy w asyście orkiestry wojskowej udali się na plac, który znajduje się przed Pomnikiem Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt. Tu miał miejsce uroczysty apel, podczas którego Komendant Chorągwi Lubelskiej- hm. Tomasz Sych odebrał nowy sztandar z rąk Naczelniczki Związku Harcerstwa Polskiego- hm. Martyny Kowackiej.

Po ceremonii głos zabrali zaproszeni goście, następnie złożono kwiaty przed pomnikiem. Na zakończenie apelu wspólnie odśpiewaliśmy pieśń „Bratnie Słowo”, trzymając w ręku szachownicę lotniczą.

Po uroczystościach wszyscy harcerze udali się na poczęstunek oraz uroczyste otwarcie wystawy „Na Harcerskich Skrzydłach” w Muzeum Sił Powietrznych.

To był wyjątkowy dzień dla całej naszej społeczności harcerskiej. Jesteśmy wdzięczni, że mogliśmy wziąć udział w tak podniosłej uroczystości. Czujemy wielką dumę, że Lotnicy Polscy, a zatem również nasz patron płk. pil. Zdzisław Krasnodębski są bohaterami Chorągwi Lubelskiej ZHP.

Milena Latoch-Malesa

Linki