„Książka to najlepszy przyjaciel człowieka, a biblioteka to świątynia jego myśli.”

Cyceron

Pierwsze spotkanie z biblioteką szkolną to wyjątkowa uroczystość, a pierwsze wypożyczenie książki powinno na długo pozostać w pamięci.

Dnia 26 października 2022 r. w Zespole Placówek Oświatowych w Woli Osowińskiej odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika uczniów klasy I. Przyszli oni do biblioteki szkolnej z panią Aliną Oprawską i panią Anną Zbiciak.

Głównym celem spotkania było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania ze zbiorów, systematycznego wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. W związku z tym uczennice z Klubu Przyjaciół Biblioteki przygotowały krótką część artystyczną, w czasie której opowiedziały o książkach, o tym, jak należy je traktować i dlaczego są one tak ważne dla każdego. Królowa Książek poprosiła pierwszoklasistów o złożenie przyrzeczenia, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości oraz sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Potem uroczyście pasowała ich na czytelników szkolnej biblioteki. Wróżka zaprosiła też do częstego odwiedzania biblioteki oraz korzystania z jej zbiorów. Na pamiątkę spotkania uczniowie otrzymali dyplomy, kolorowe zakładki, „Dzienniczki czytelnika” motywujące do sięgania po książki, upominki i słodycze. Ważnym momentem było też wypożyczenie pierwszej książki. W wyborze pomogły starsze koleżanki, które wcieliły się w role krasnoludków.

Pierwszoklasistom zostały też przekazane wyprawki czytelnicze w ramach kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek”. To zaproszenie do niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, a w końcu przyjemność czerpana z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych oraz odkrywanej samodzielnie.

Mamy nadzieję, że to spotkanie pozostanie w pamięci pierwszoklasistów, a biblioteka będzie kojarzyła się jako miejsce radosne oraz bezpieczne, gdzie są mile widziani i chętnie będą je odwiedzać.

Naszym najmłodszym czytelnikom życzymy ciekawych przygód w świecie książek. Niech ten świat rozwija Waszą wyobraźnię, ciekawość i umiejętności.  

Monika Jędrzejkiewicz

Linki