Dnia 28 września 2023 r. w naszej szkole odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika uczniów klasy I. Przyszli oni do biblioteki z wychowawczynią – panią Danutą Kucio. Głównym celem spotkania było zachęcenie pierwszoklasistów do korzystania ze zbiorów, systematycznego wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

            Uczniowie z Klubu Przyjaciół Biblioteki przygotowali krótką część artystyczną, podczas której wystąpili jako baśniowe postacie. Opowiedziały one o książkach, ich twórcach, mówiły, jak należy traktować książki i dlaczego są one tak ważne dla każdego. Królowa Książek poprosiła pierwszoklasistów o złożenie przyrzeczenia, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Potem uroczyście pasowała ich na czytelników szkolnej biblioteki. Wróżka zaprosiła pierwszoklasistów do częstego odwiedzania biblioteki oraz korzystania z jej zbiorów.

            Na pamiątkę spotkania uczniowie otrzymali dyplomy, kolorowe zakładki, „Dzienniczki czytelnika”, motywujące do sięgania po książki, upominki i słodycze. Ważnym momentem było też wypożyczenie pierwszej książki.

            Mamy nadzieję, że to spotkanie pozostanie w pamięci pierwszoklasistów, a biblioteka będzie kojarzyła się jako miejsce radosne oraz bezpieczne, gdzie są mile widziani i chętnie będą je odwiedzać.

            Naszym najmłodszym czytelnikom życzymy ciekawych przygód w świecie książek. Niech ten świat rozwija Waszą wyobraźnię, ciekawość i umiejętności.  

Monika Jędrzejkiewicz