W czwartek 24 września obchodziliśmy dziesiątą rocznicę nadania imienia pułkownika pilota Zdzisława Krasnodębskiego Szkole Podstawowej w Woli Osowińskiej.

W tym roku świętowaliśmy w nietypowy sposób ze względu na stan zagrożenia epidemiologicznego. Uroczystości rozpoczęliśmy się od przemarszu delegacji uczniów i nauczycieli z pocztem sztandarowym sprzed placówki do kościoła parafialnego, w którym ksiądz kanonik  Stefan Kurianowicz odprawił mszę świętą. Uczestniczyli w niej: ppłk rez. Radosław Sałata – Wójt Gminy Borki, pani Beata Guz – Radna Gminy Borki, pani Agnieszka Zając – Dyrektor ZPO, pani Sylwia Polkowska – Przewodnicząca Rady Rodziców, poczet sztandarowy, przedstawiciele nauczycieli oraz uczniów.

Po nabożeństwie wszyscy przeszli przed budynek Zespołu Placówek Oświatowych i zgromadzili się przy obelisku poświęconym patronowi. Wszystkich zebranych powitała pani Agnieszka Zając, która zwróciła uwagę na nietypową formę obchodów rocznicy nadania imienia, ale podkreśliła znaczenie tego wydarzenia oraz postaci patrona dla społeczności szkolnej. Złożone zostały wieńce i zapalone znicze przed obeliskiem poświęconym pułkownikowi pilotowi Zdzisławowi Krasnodębskiemu. 

Następnie pani Dyrektor zaprosiła wszystkich do szkoły na część artystyczną poświęconą patronowi, którą przygotowała młodzież pod opieką pani Izabeli Smogorzewskiej i pani Moniki Jędrzejkiewicz. Ze względu na bezpieczeństwo uczniowie zostali podzieleni na trzy grupy. Jako pierwsze występ obejrzały klasy 7 i 8, później najmłodsi z klas 1-3. Ostatnimi, którzy słuchali o wydarzeniach z życia patrona, ale też z historii szkoły, byli uczniowie klas 4-6. Informacje o płk. pil. Zdzisławie Krasnodębskim i pilotach z Dywizjonu 303 były przeplatane fragmentami utworów instrumentalnych i piosenkami. Młodzież wspomniała też o nagrodach i odznaczeniach, jakie otrzymała społeczność szkolna, realizując ideały i wartości, którymi kierował się patron.

Pani Dyrektor podziękowała za przygotowanie i udział w uroczystościach. Zwróciła uwagę, że w tym roku podjęte zostały dodatkowe formy uczczenia rocznicy nadania imienia szkole. Z tej okazji nagrano film poświęcony płk. pil. Zdzisławowi Krasnodębskiemu oraz społeczności szkolnej. Wydano też okolicznościowe kartki z życzeniami, które zostaną wysłane do Przyjaciół Szkoły. 

Pani Agnieszka Zając podkreśliła znaczenie działań podejmowanych w szkole na rzecz propagowania wiedzy o lotnictwie oraz promowania postaw patriotycznych wśród dzieci i młodzieży  przez minione dziesięć lat. 

Monika Jędrzejkiewicz

Kliknij, aby wyświetlić więcej zdjęć