„Narodowe Czytanie” to ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W czasie kolejnych edycji akcji odczytywane były różne dzieła polskich pisarzy.

W tym roku lekturą „Narodowego Czytania” były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Zostały one opublikowane w 1822 roku w Wilnie jako główna część I tomu „Poezyj” Adama Mickiewicza i zapoczątkowały w Polsce romantyzm.

Nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w tej akcji pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. W poniedziałek uczniowie klas IV-VIII spotkali się w parku przy altance, gdzie wysłuchali informacji o „Narodowym Czytaniu”, o „Balladach i romansach”, a potem obejrzeli inscenizację „Świtezianki”. Przygotowała ją młodzież pod opieką pani Małgorzaty Caban oraz pani Moniki Jędrzejkiewicz. Narratorami byli: Izabela Obroślak, Wojciech Budzyński i Michał Zając z klasy piątej, w rolę dziewczyny wcieliła się Zuzanna Mateusiak, a młodzieńca – Kacper Michalski z klasy ósmej.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w akcji, zachęcamy do udziału w kolejnych edycjach oraz do czytania każdego dnia.

Monika Jędrzejkiewicz