„Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś!”

Trudno sobie wyobrazić świat bez pluszowego misia. Jest towarzyszem dzieci w świecie beztroskiej zabawy oraz przyjacielem, powiernikiem największych sekretów i tajemnic.

Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest 25 listopada. Ta data nie jest zupełnie przypadkowa, ponieważ właśnie wtedy przypada rocznica stworzenia tej pluszowej zabawki. Nie jest to święto z długą tradycją. Zaczęto je obchodzić dopiero od 2002 roku, czyli w setne urodziny misia. To idealna okazja, aby opowiedzieć o swoim ulubionym pluszowym przyjacielu.

W tym roku w ramach obchodów święta misiów w bibliotece po raz kolejny została przygotowana wystawka pluszowych niedźwiadków, książek o misiach, o bohaterach bajek oraz gazetka.  Z tej okazji w bibliotece gościli również uczniowie klas pierwszej i drugiej. Obejrzeli film o historii powstania święta oraz prezentację o misiach. Z uwagą słuchali ciekawostek na temat różnych misiów, nie tylko pluszowych, ale też prawdziwych. Rozpoznawali bohaterów bajek, odgadywali zagadki związane z misiami, poznawali książki i wiersze o tych niezwykłych bohaterach. Na koniec poczęstowali się też małym „co nieco”, bo przecież to misie lubią najbardziej.

Uczennica klasy drugiej Zuzanna Strońska otrzymała dyplom „Małego Czytelnika” za systematyczne uczęszczanie do biblioteki, czytanie książek oraz prowadzenie „Dzienniczka czytelniczego”. Życzymy jej dalszego entuzjazmu w czytaniu.

Dziewczęta z Klubu Przyjaciół Biblioteki: Natalia Kożuch i Emilia Chudowolska przygotowały zajęcia dla młodszych koleżanek i kolegów z grupy „Misie”. Wybrały się do przedszkolaków z książkami i kolorowankami. Dzieci słuchały opowieści o Misiu Pysiu, odgadywały zagadki, bawiły się, śpiewały, malowały pięknie bohatera książki, a potem poczęstowały się słodkimi misiami. Spotkanie przebiegało w radosnej, przyjaznej atmosferze i było naprawdę udane, o czym świadczyły uśmiechy na twarzach dzieci. 

Święto Pluszowego Misia było wyjątkowe dla wszystkich jego uczestników.  Dzieci stwierdziły zgodnie, że świat bez niego byłby bardzo smutny.

Monika Jędrzejkiewicz